Dôme de Rochefort (4015 m n.m., Mont Blanc)

45.86434N, 6.96767E 190 m 0,9 km
Registruj se a zapiš výstup
Dôme de Rochefort

O vrcholu Dôme de Rochefort

Francie Francie Itálie Itálie

Vrchol Dôme de Rochefort zde přidal Milan "Hojší" Průžek a informace doplnili Milan "Hojší" Průžek a Pája Slon.

Dôme de Rochefort je součástí výzvy: Alpské čyřtisícovky

Přechod hřebene Rochefort patří už dlouho k nejoblíbenějším alpským túrám. Firnový hřeben se táhne východozápadním směrem a od svého prvního prozkoumání okouzlil každého příchozího. Sleduje markantní hraniční linii, která probíhá od Tour Ronde až ke Grandes Jorasses a na severní straně ční nad proláklinu Périades a ledovec Mer de Glace, zatímco na straně jižní nabízí grandiózní pohled do hlubin na italské údolí Val Ferret. Kilometr dlouhý hřeben je mimořádný, aniž by byl extrémně náročný. Co se týká estetického dojmu, v alpském oblouku se najde jen málo rovnocenných soupeřů. Často se srovnává s hřebenem Biancograt na Piz Bernina, který je technicky obtížnější. Rochefortův hřeben vyžaduje od horolezce méně, a tak má více obdivovatelů.

- dlouhý velehorský firnový hřeben s dvěma nepříliš náročnými čtyřtisícovkami
- probíhá po hraniční linii mezi Tour Ronde a Grandes Jorasses a je jednou z nejkrásnějších a právem nejslavnějších alpských túr.

Na vrchol je možné vystoupit od Refuge des Cosmiques (3613 m) na francouzské straně a Rifugio Torino (3322 a 3375 m, 2 budovy) na straně italské.

Horu poprvé zdolali 12. srpna 1881 J. Eccles, M.-C. Payot a A. Payot.

Nejbližší vrcholy: Aiguille de Rochefort (4001 m,  0,6 km) Grandes Jorasses - Punta Margherita (Pointe Marguerite) (4065 m,  0,9 km) Grandes Jorasses - Punta Elena (Pointe Hélène) (4045 m,  1 km) Grandes Jorasses / Pointe Croz (4110 m,  1,2 km) Dente del Gigante / Dent du Géant (Pointe Graham) (4013 m,  1,3 km) Grandes Jorasses / Pointe Whymper (4184 m,  1,4 km) Grandes Jorasses / Pointe Walker (4208 m,  1,7 km)

Chata/ubytování

Na vrcholu se nenachází chata.

S kočárkem

Vrchol není přístupný pro kočárky.

Výhledy
Lanovka

Na vrchol nevede lanovka.

Vybavení

K výstupu je potřeba speciální vybavení.

Přístupnost

Trasy v okolí

Trasy poskytuje SvetOutdooru.cz
Sdílet