Nejčastěji kladené otázky

Zápis výstupů a výletů

Výstup na vrchol je možné zapsat kliknutím ze tří míst - v sekci Můj profil, z detailu vrcholu nebo z mapy kliknutím na daný vrchol. Ve všech případech uvidíš tlačítko Zapsat výstup.

V dalším kroku vyplníš povinné údaje - datum zdolání vrcholu (pokud ho neznáš, zaškrtni neznám datum zdolání a můžeš vyplnit alespoň rok), název vrcholu (pokud přistupuješ z mapy nebo detailu vrcholu, je už předvyplněno; pokud vrchol v seznamu není, musíš ho tam nejdříve přidat, viz Co když vrchol na Vrcholovce není?) a způsob, jakým jsi vrchol zdolal/a (turistika, cyklistika, …).

Pokud pomocí tlačítka Nahrát fotky přidáš fotky, systém se automaticky pokusí zjisti, kdy a na jakém vrcholu jsi byl/a a nabídne ti to k předvyplnění.

Dále můžeš doplnit nepovinné informace - jaké bylo počasí, jaký tvůj vrcholový čas, zda byly potřeba nesmeky, případně jaké byly skialpové podmínky. Můžeš také označit své přátele nebo psy, kteří tam byli s Tebou (více v sekci Jak funguje označování přátel ve výstupech?).

U každého výšlapu si můžeš nastavit, kdo jej může vidět - zda kdokoliv, pouze tví přátelé nebo jen ty. Tvou volbu si systém zapamatuje a příště už ti ji předvyplní.

Abyste například u delší túry nemuseli zapisovat vrcholy po jednom, existuje možnost zapsat je najednou. Pokud jste si tůru měřili třeba na telefonu, chytrými hodinkami apod., touto volbou vyberete na disku GPX soubor s výletem.

Jak GPX soubor získat?

Vyexportovat GPX umí snad všechny aplikace na zaznamenávání trasy. Uvedu odkazy na návody na některé z nejpoužívanějších:

Zápis výletu

V levé části obrazovky vyplníš základní informace o výletu, podobně jako jsi to dělal/a u výstupu.

V pravé části obrazovky se nachází mapa, na které jsou zeleně označené vrcholy, které jsi navštívil/a a červeně ty, které jsou buď mimo trasu, nebo je systém nedokázal poznat. Zkontroluj tedy, zda jsou všechny správně zelené a klikáním na červené vrcholy je přidáš do výletu.

Ve spodní části obrazovky vidíš seznam vrcholů, které patří do výletu. Zaškrtávátkem určíš, které chceš zapsat, případně upřesníš datum a čas, kdy jsi vrchol navštívil/a.

Pokud k výletu pomocí Nahrát fotky nahraješ nějaké fotky, můžeš je pak přetažením pod vrchol přiřadit k danému vrcholu.

Pokud označíš někoho ze svých přátel ve výstupu, zobrazí se mu žádost o potvrzení.

Dostane na výběr tři možnosti

  • Ano, chci si jej taky zapsat
    V tuto chvíli se mu zobrazí klasický formulář pro zápis výstupu s tím, že nebude moct upravovat některé položky (datum, čas, vrchol, ...)
  • Ano, ale už mám vrchol zapsaný
    Touto volbou vrcholy na pozadí propojím, přítel tím dá najevo, že už si výstup zapsal sám.
  • Ne, nebyli jsme tam spolu
    Co k tomu říct více? Jeden z vás nejspíš nemluví pravdu a buď jste tam spolu byli nebo ne :D

Obdobně funguje i označování ve výletech.

Abyste nemuseli každou aktivitu ručně ukládat do GPX a pak nahrávat na Vrcholovku, lze Váš účet propojit se Stravou. Pak už stačí jen v seznamu aktivit na Vrcholovce vybrat tu k zapsání a kliknout i ní na tlačítko Importovat aktivitu.

Ostatní firmy mají bohužel rozhraní pro import placená nebo je nemají vůbec. V takovém případě lze použít například službu Tapiriik, pomocí které aktivity nahraješ na Stravu.

Vrcholy a horské chaty

Pokud tady nějaký vrchol chybí, můžete ho doplnit buď kliknutím pravým tlačítkem na mapě a vybráním Přidat zde nový vrchol nebo přímo při zapisování vašeho výstupu.

Otevře se ti okno, kde můžeš na mapě poupravit pozici vrcholu, případně rovnou zadat jeho souřadnice ručně.

Ve formuláři vyplň povinné údaje - název, výšku a pohoří. Ideálně připoj i fotku vrcholu a doplň informace, které pomůžou ostatním (zda jsou na vrcholu výhledy, chata, zda se na něj dá dostat i s kočárkem apod.).

Po uložení jej ještě musí schválit administrátor, až se tak stane, zobrazí se ti na tvém profilu novinka a připočítají body, za které získáš motivační plakety na tvůj veřejný profil.

Novou horskou chatu můžeš přidat kliknutím pravým tlačítkem na mapě a vybráním Přidat zde novou chatu.

Otevře se ti okno, kde můžeš na mapě poupravit pozici chaty, případně rovnou zadat její souřadnice ručně.

Ve formuláři vyplň povinné údaje - název chaty a pohoří. Ideálně připoj i fotku a doplň informace, které pomůžou ostatním (kontakty na chatu, zda je na chatě ubytování, občerstvení, zda je povolen vstup se psy apod.).

Po uložení chatu ještě musí schválit administrátor, až se tak stane, zobrazí se ti na tvém profilu novinka a připočítají body, za které získáš motivační plakety na tvůj veřejný profil. Vkládej pouze chaty, které se nacházejí na vrcholech, hřebenech nebo cestách k nim. Podhorské hotely a penziony nebudou schvalovány.

Pokud navštívíš nějaký vrchol, u kterého nejsou na Vrcholovce žádné informace, zobrazíme ti na tvém profilu žádost o doplnění. Stejně tak můžeš informace přidat z detailu chaty nebo vrcholu pomocí tlačítka Doplnit informace o vrcholu/chatě.

Otevře se ti okno, ve kterém vyplň co nejvíce užitečných informací.

Po uložení úpravy ještě musí schválit administrátor, až se tak stane, zobrazí se ti na tvém profilu novinka a připočítají body, za které získáš motivační plakety na tvůj veřejný profil.

Sdílet